آموزش

آموزش مقدماتی فتوشاپ

 

تاریخچه نرم افزار فتوشاپ

سلام به همه بازدیدکنندگان خوب وب سایتvideo.fartakcomplex.ir . قصد دارم در این مجموعه به صورت اختصاصی در مورد نرم افزار مشهور و دوست داشتنی فتوشاپ براتون صحبت کنم و شما رو با تاریخچه مختصری از سرگذشت این نرم افزار تا به امروز آشنا کنم. اولین باری که خودم با نرم افزار فتوشاپ آشنا شدم، سال ۱۳۷۹ بود. اون زمان نسخه ۵.۰ آخرین نسخه نرم افزار فتوشاپ بود. در اون زمان من با کارکرد نرم افزار هم زیاد آشنا نبودم ولی خب علاقه من به این نرم افزار باعث شد تا بتونم تا حد نرمالی در این زمینه پیشرفت کنم. فتوشاپ یک نرم افزار قوی برای ویرایش عکس و طراحی گرافیک هستش که کاربران زیادی رو به سمت خودش جذب کرده. فتوشاپ معروف ترین و حرفه ای ترین نرم افزار گرافیکی دنیاست.

برنا مه نویس فتوشاپ

توماس نول (Thomas Knoll) مهندس نرم افزار ساکن آمریکا و فارغ التحصیل از دانشگاه میشیگان. او به همراه برادرش جان نول (John Knoll) توسعه فتوشاپ را آغاز کرد. جان نول هم یکی از سازندگان اصلی فتوشاپ محسوب می شود .توماس نول در دوره دانشجویی خود در حال کار روی برنامه ای بود که بتوان با آن روی تصاویر کار کرد. در آن زمان مانیتور های سیاه وسفید وجود داشت. و توماس همچنان روی این قضیه فکر میکرد. او برای این امر برنامه ای نوشت و هیچ گاه فکر نمیکرد که این برنامه ساده روزی به بزرگترین و محبوب ترین نرم افزار دنیا تبدیل شود. جان نول برادر توماس هم در یکی از بزرگترین شرکت های جلوه های تصویری به نام لوکاس فیلم مشغول به کار بود. لوکاس فیلم با ساخت فیلم هایی نظیر جنگ های ستاره ای ثابت کرده بود که جلوه های ویژه می توانند با ترکیب شخصیت های خیالی و داستانی دور از ذهن به یک پدیده در دنیای سینما تبدیل شوند.

در پی موفقیت عظیم آن فیلم جان از برادرش توماس خواست که از برنامه ای که نوشته برای تولید در تصاویر دیجیتالی استفاده کند. این برنامه ساده باعث شد تا این دو برادر با هم دیگه بتونند آغازگر توسعه این برنامه باشند. پس از سال ها کار روی این برنامه در تابستان سال ۱۹۸۸ میلادی بلاخره جان به این نتیجه رسید که کاربرد برنامه ساخته شده به حدی از انتظار رسیده که بتوان آن را با عنوان یک محصول تجاری استفاده کرد

توماس از این فکر جان شگفت زده شد و به برادرش گفت: جدا میشه این برنامه برو به کسی بفروشیم؟ جان هم برادرش رو متقاعد کرد و به او گفت: این مسئله دور از ذهن نیست و این امکان داره که بتونیم این نرم افزار رو توسعه بدهیم و به یک محصول تجاری تبدیل کنیم. البته در آن زمان فروش چنین برنامه ای به همین سادگی نبود. این قضیه باعث شد تا این دو برادر بیشتر به فکر فرو بروند تا برای محصول خود نتیجه بگیرند.بعد از مدتی بر آن شدند تا نامی را برای این برنامه انتخاب کنند. البته دقیقا نمیدونم نام فتوشاپ رو از کجا الهام گرفتند ولی گفته اند که یک سری از نزدیکان آنها این نام را برای این نرم افزار انتخاب کردند .

تولد فتوشاپ

و اینجا بود که فتوشاپ متولد شد. در این مدت توماس تمام وقت خود را روی کار با این برنامه گذاشته بود و برادرش جان به دنبال شرکتی بود که بتواند روی برنامه آن ها سرمایه گذاری کند. پس از جستجوی بسیار با شرکت ادوبی آشنا شدند. در آن زمان شرکت ادوبی روی اسکنرهای نقشه بیتی کار میکرد. پس از توافق با ادوبی توماس و جان توانستند از برنامه ای که نوشته بودند در کنار اسکنر های ادوبی حدود دویست نسخه از آن را به فروش برسانند. این اولین فروش تجاری این دو برادر بود. در همین اثنا جان نرم افزارش را به مهندسان شرکت اپل نشان داد. این موفقیت عظیمی بود برای توماس و جان. مهندسان اپل هم روی برنامه توماس و جان تحقیقاتی کردند و به نتیجه رسیدند که این برنامه میتواند قابلیت های خوبی داشته باشد. در ابتدا به فتوشاپ به دید یک نرم افزار برای ادیت و ویرایش تصویر نگاه میکردند ولی جان بیکار ننشست و بعد ها کدهایی نوشت که باعث خلق جلوه های ویژه در فتوشاپ میشد. من سعی کردم خیلی مختصر تاریخچه رو براتون توضیح بدم که خسته کننده نباشه. چون در این سال ها اتفاقات بسیاری افتاد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا
خانه آموزشگاه وبلاگ فروشگاه فریلنسری